Słowo Życia na maj 20091

   Edith, niewidoma od urodzenia, żyje w zakładzie dla niewidomych. Kiedy kapelan tego zakładu uległ paraliżowi i nie mógł odprawiać Mszy św., z kaplicy chciano zabrać Najświętszy Sakrament. Edith udaje się do biskupa z prośbą, by zostawił Jezusa Eucharystycznego - jedyne światło ciemnościach. Nie tylko uzyskuje zgodę biskupa, ale także pozwolenie, by ona sama rozdzielała Komunię Świętą choremu kapelanowi oraz swoim współtowarzyszkom. Pragnęła być użyteczną, prosi i otrzymuje do dyspozycji na kilka godzin dostęp do studia radiowego. Dzięki radiu może służyć ofiarowując to, co ma najlepszego: radę, cenne myśli, rozstrzygnięcia moralne, wspomagając swoim świadectwem tych, którzy cierpią. Edith... Można by jeszcze dużo o niej opowiadać. Jest niewidoma, ale cierpienie stało się dla niej źródłem światła.
   Mogłabym podać wiele innych przykładów przekonujących, że dobro istnieje nie czyniąc hałasu. Edith żyje jak chrześcijanka: wie, że - jak każdy z nas - otrzymała dary, które winna oddać na służbę drugim.
   Tak, ponieważ przez "dar" (lub z greckiego "charyzmat") rozumie się nie tylko te łaski, którymi Bóg ubogaca kierujących Kościołem. Nie tylko nadzwyczajne dary, jakie Bóg dla dobra wszystkich daje bezpośrednio niektórym wiernym, aby umieli zaradzić wyjątkowym sytuacjom albo zapobiec wielkim niebezpieczeństwom grożącym Kościołowi, którym instytucje kościelne same nie mogą sprostać. Te nadzwyczajne dary to: dar mądrości, wiedzy, dar czynienia cudów, mówienia językami, charyzmat wzbudzania nowej duchowości w Kościele i podobne im.
   Ale nie tylko takie dary czy charyzmaty, ale też inne, zwyczajne, dostrzegalne dzięki dobru, jakie wywołują, bo Duch Święty działa.
   Darami albo charyzmatami można nazwać również talenty naturalne. Każdy więc jest nimi obdarzony. Również ty.
   Jak je wykorzystać? Pomyśl, w jaki sposób mogłyby zaowocować. Otrzymałeś je nie tylko dla siebie, ale właśnie dla dobra wszystkich.

(1) Słowo Życia, styczeń 1979, publikowane w całości w: Essere la Tua Parola. Chiara Lubich e cristiani di tutto il mondo, vol. I, Roma 1980, p.157-159.

 [1]  2  » 

Powrót

Dzisiaj jest

czwartek,
17 czerwca 2021

(168. dzień roku)

Transmisja Mszy Świętej

                              Kościół Albigowa

Zegar

Jestem z wami.

Święta

Czwartek, XI Tydzień zwykły
Rok B, I
Wspomnienie św. brata Alberta Chmielowskiego, zakonnika

Wyszukiwanie

Sonda

Czy modlisz się modlitwą różańcową?

sporadycznie

wcale

codziennie


Licznik

Liczba wyświetleń:
4958972