Słowo Życia na wrzesień 20091

"Najpierw" to znaczy "przede wszystkim". Szukanie królestwa Bożego pojęte jako pierwszoplanowa troska nie wyklucza faktu, że chrześcijanin powinien dbać również o potrzeby dnia codziennego.
   "Starać się o królestwo Boże i o Jego sprawiedliwość" - znaczy postępować zgodnie z wymaganiami Boga, które Jezus objawia w Ewangelii.
   Szukając jedynie królestwa Bożego chrześcijanin może doświadczyć cudownej wszechmocy Ojca, który troszczy się o niego.
   Opowiem ci o pewnym wydarzeniu. Chociaż miało miejsce dość dawno, wydaje się niewiarygodnie aktualne. Znam bowiem wielu młodych ludzi, którzy i dziś postępują podobnie jak ta dziewczyna.
   Na imię miała Elwira. Uczęszczała do szkoły publicznej, była uboga. Jedynie wysoka średnia ocen mogła zapewnić jej możliwość kontynuowania studiów. Miała mocną wiarę. Jej profesor filozofii był ateistą i nierzadko poddawał w wątpliwość, jeśli nie deformował prawdy o Chrystusie i Kościele. Serce dziewczyny wrzało. Nie chodziło o nią, lecz o miłość do Boga, do prawdy, do swoich koleżanek. Była świadoma, że polemika z profesorem może mieć dla niej złe następstwa, jednak to, co odczuwała w sercu było silniejsze. Przy każdej okazji podnosiła rękę, prosząc o głos: "Panie profesorze, to nieprawda". Być może niekiedy nie miała wystarczających argumentów, by odeprzeć wywody profesora, lecz w słowach "to nieprawda" wyrażała się jej wiara, która służyła prawdzie i pobudzała myśl. Koleżanki, które bardzo ją lubiły, prosiły, by zaprzestała swoich interwencji, które mogą ją drogo kosztować. Lecz nie zdołały jej przekonać..
   Minęło kilka miesięcy. Przyszedł czas wręczenia świadectw. Dziewczyna z niepokojem bierze je do ręki. A potem wybuch radości: najwyższa ocena!
   Zabiegała przede wszystkim o to, by zakrólował Bóg i Jego prawda, a wszystko zostało jej dodane w obfitości.

«Starajcie się najpierw o królestwo Boże i Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane»

Jeśli i ty będziesz się starał o królestwo Ojca, doświadczysz tej przedziwnej mocy Boga, zatroskanego o ciebie. Odkryjesz zwyczajną nadzwyczajność Ewangelii.

(1) Słowo Życia, maj 1979, publikowane w całości w: Essere la Tua Parola. Chiara Lubich e cristiani di tutto il mondo, vol. I, Roma 1982, s.11-13.

«  1  [2]