„ Idźcie i wy do mojej winnicy”  Mt 20, 4

 

 

Akcja Katolicka - informacje ogólne

 

  1. Czym jest Akcja Katolicka?

Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem ludzi świeckich, którzy w sposób zorganizowany, bezpośrednio współpracując z hierarchią,  wypełniają apostolskie zadania /misję/ Kościoła.

Ojciec Święty Jan Paweł II  mówił:„Akcja Katolicka jest wyjątkowym powołaniem, szczególnym charyzmatem, specjalnym urzędem i w strukturze Kościoła zajmuje szczególne miejsce”.

 

  1. Czy jest potrzebna Akcja Katolicka i po co?

Ojciec Święty Jan Paweł II mówił do biskupów polskich, podczas wizyty ad limina  Apostolorum w 1993r. : „Spełnienie tego wielkiego zadania, jakie Chrystus powierzył Kościołowi, nie jest możliwe bez czynnego zaangażowania katolików świeckich, świadomych swego powołania i misji w Kościele i w świecie. W Kościele wybiła godzina laikatu… Trzeba by polscy katolicy, którzy w okresie mienionych lat próby dali tyle dowodów ofiarności i szczerego przywiązania do Kościoła, dzisiaj, na progu nowej epoki historii naszej Ojczyzny, z nowym zaangażowaniem przyjęli to Chrystusowe zaproszenie, by zajęli w Kościele swoje miejsce, jakie przysługuje im na mocy sakramentów Chrztu i Bierzmowania… Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przyniosła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła. Bez niej bowiem infrastruktura zrzeszeń katolickich w Polsce byłaby niepełna”.

 

  1. JakAkcja Katolicka realizuje swoje cele?

We współczesnym świecie głoszona wiara /ewangelizacja/, musi być autentyczna  i prawdziwa. Wg starej łacińskiej maksymy, nic nie można dać, czego się nie posiada.  Stąd też potrzeba stałej i ciągłej formacji wiary członków Akcji Katolickiej poprzez modlitwę, lekturę Pisma Świętego, korzystanie z Sakramentów Świętych, poznawanie społecznej nauki Kościoła i właściwe odczytywanie znaków czasu. Z wiary rodzą się czyny, czyli chodzi o przenikanie różnych wspólnot i środowisk duchem Ewangelii. Formacja i akcja muszą odbywać się „razem” czyli we wspólnocie.

Główne kręgi, pola i miejsca apostolskiego oddziaływania Akcji Katolickiej to: rodzina, praca, polityka i kultura.

Cele te osiąga się stosując metodę Ewangelicznej Rewizji Życia czyli: widzieć /analiza zdarzenia, sytuacji z życia/, ocenić /co na ten temat mówi Pan Bóg/, działać /podjęcie konkretnych działań/.

 

  1. Jaka jest relacja Akcji Katolickiej do innych stowarzyszeń i wspólnot katolickich?

Akcja Katolicka realizuje wśród stowarzyszeń i wspólnot katolickich ideał i znak jedności Kościoła Chrystusowego. Jest zorganizowana w taki sposób, aby umożliwić kontakt we wspólnocie wszystkich swych członków oraz wszystkich członków Ludu Bożego, aby czynić bardziej skoordynowanym i skutecznym wspólne posługiwanie apostolskie. Do głównych zadań należy stwarzanie innym grupom i stowarzyszeniom katolickim okazji do włączania się w programy lokalnego Kościoła.

 

  1. Jaka jest relacja Akcji Katolickiej do parafii, diecezji, Kościoła Powszechnego?

Podstawowym zadaniem Akcji Katolickiej jest służba w Kościele lokalnym. Z tej racji podporządkowuje ona swoją działalność wymaganiom i wytyczanym zadaniom duszpasterskim Kościoła lokalnego, ofiarowując swoją gotowość współpracy z poszczególnymi instytucjami parafialnymi, diecezjalnymi, czy krajowymi.

 

  1. Jakie jest miejsce kapłana w Akcji Katolickiej?

Kapłani – asystenci uczestniczą w życiu Akcji Katolickiej poprzez troskę o ożywienie i pogłębienie życia duchowego i apostolskiego jej członków oraz troszczą się o zachowanie jedności. Ksiądz – asystent wypełnia swoją posługę jako ten, który uczestniczy w posłannictwie biskupa, jest znakiem jego obecności i członkiem prezbiterium diecezji. Ksiądz – asystent jest mianowany przez kompetentną władzę dla każdej jednostki stowarzyszenia i uczestniczy w zebraniach stowarzyszenia na wszystkich jego poziomach.

 

  1. Jaka jest struktura organizacyjna Akcji Katolickiej?

Strukturę organizacyjną  Akcji Katolickiej należy widzieć w wymiarze parafii, diecezji i kraju.

W parafii działa Parafialny Oddział, powołany przez Biskupa Ordynariusza odpowiednim dekretem, którym kieruje Prezes, wybierany z grona członków  POAK i mianowany przez tegoż biskupa. Członkowie POAK wybierają też Zarząd i Komisję Rewizyjną.

Nad pracą Akcji Katolickiej w parafii czuwa Asystent Kościelny. Jest nim proboszcz parafii Ks. Bogusław Kamiński. Obecnie prezesem AK w Parafii Albigowa jest Pani dr Anna Ulman.

 

W diecezji organami Akcji Katolickiej są:

- Rada Diecezjalna Instytutu, którą tworzą prezesi POAK i osoby mianowane przez Biskupa Ordynariusza, wyróżniające się zaangażowaniem w parafii,

 

- Zarząd Diecezjalnego Instytutu wybierany przez członków Rady DIAK, w którego skład wchodzą: Prezes, dwaj wiceprezesi, sekretarz, skarbnik i członkowie odpowiedzialni za konkretne zadania,

 

- Komisja Rewizyjna składająca się z pięciu osób, wybierana przez Radę DIAK.

 

Akcja Katolicka w diecezji ma Asystenta Kościelnego, którego mianuje Biskup Ordynariusz diecezji.

 

W kraju organami Akcji Katolickiej są:

-   Krajowa Rada Instytutu,

-   Zarząd Krajowego Instytutu,

- Komisja Rewizyjna, wybieranymi tak jak w diecezji, z wyjątkiem mianowania Prezesa przez Konferencję Episkopatu Polski.

 

Krajowa Akcja Katolicka ma Krajowego Asystenta Kościelnego, mianowanego przez Konferencję Episkopatu.

 

(opracował: Prezes POAK Tadeusz Rogowski)

UCZYNCIE CO WAM POWIE SYN

"Uczyńcie co wam mówi Syn" - pod takim hasłem odbył się 3 sierpnia w Albigowej tegoroczny, trzeci już z rzędu Sierpniowy Festyn Rodzinny, zorganizowany przez Akcję Katolicką archiprezbiteratu łańcuckiego. Piękny obiekt klubu sportowego Arka, położony wśród albigowskich sadów, bogata oprawa artystyczna i wspaniali wykonawcy oraz różnego rodzaju atrakcje sprawiły, że nikt, kto w to niedzielne, sierpniowe popołudnie skorzystał z zaproszenia i uczestniczył w festynie, nie narzekał na brak dobrej rozrywki.
     Taki też cel przyświecał organizatorom, aby stworzyć całym rodzinom możliwość wspólnego spędzenia wolnego czasu w sposób przyjemny, kulturalny i zdrowy - inny niż na co dzień proponuje dzisiejszy świat.

Festyn rozpoczęło odniesienie do słów, które wypowiedziała Niewiasta do swojego Syna w Kanie Galilejskiej: Uczyńcie co wam mówi Syn, a zakończył Apel Jasnogórski prowadzony przez Asystenta Diecezjalnego ks. prałata Józefa Niżnika. Między czasie kilkutysięczna publiczność podziwiała występy artystyczne lokalnych zespołów między innymi big-band z Wysokiej Łańcuckiej, dziecięcy zespół taneczny Pyza z Albigowej, młodzieżowy zespół tańca ludowego Młodzi Albigowianie z Albigowej, kapelę ludową z Albigowej i gościnnie występującą orkiestrę dętą z Grodziska Dolnego. Niespodzianką, były 2 urocze pary ze Szkoły Tańca Towarzyskiego Aksel w Rzeszowie /jedne z najlepszych w kraju/, które wprowadziły nas w nastrój argentyńskiego karnawału. W miarę upływu czasu emocje rosły, by po wejściu na scenę Danusi i Zbyszka z Happy Endu osiągnąć zenitu. Z głośników zabrzmiały jakże piękne dawne przeboje: Jak się masz kochanie, Nadaj do mnie S.O.S, Zza siedmiu gór i rzek, czy nowsze: Dobrze się mam kochanie i Białe anioły.

A kiedy to już nie On /Jan Paweł II/, ale Jego duch z Domu Ojca podsumował wysiłek młodych artystów, słowami "że właśnie ta oazowa pieśń wyprowadziła mnie z Ojczyzny miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wyrok konklawe ", tu i ówdzie wypłynęła z oka łza i wszyscy powstali, by oddać Mu hołd i z początku nieśmiało, ale później coraz mocniej dało się słyszeć O Panie, to Ty na mnie spojrzałeś.

Tak zakończył się, stojący na wysokim poziomie artystycznym, przegląd piosenki oazowo-pielgrzymkowej, przedstawicieli 9 dekanatów wchodzących w skład archiprezbiteratu łańcuckiego.

I kiedy w chwilach słabości zastanawiam się czasami i zadaję sobie pytanie: czy warto? to, dla tej jednej, jedynej łzy warto!

Warto, dla tych uśmiechniętych i zadowolonych buziek malutkich, średnich i dorosłych już osób, bo było inaczej, z Bogiem, z ludźmi, bez przekleństw, bez przemocy, bez alkoholu, a jednak wesoło i dziwili się niektórzy i powtarzali, co oni ze mną zrobili?
Jeżeli zaś Pan pozwoli, to już dzisiaj rozpoczniemy przygotowania do przyszłorocznego IV Sierpniowego Festynu Rodzinnego w Przeworsku.

Dziękuję Panu Bogu i Pani Łańcuckiej, która trwała z nami cały czas, przypominając niejako: "uczyńcie co wam mówi Syn", za te piękne duchowe  przeżycia, za piękną pogodę, za wszystko dobro, które się wydarzyło, za wszystkich kapłanów na czele z ks. prałatem Władysławem Kenarem, ks. prałatem Józefem Niżnikiem i ks. Proboszczem Tadeuszem Barcikowskim, za Zarząd DIAK z prezesem Panem Kazimierzem Krylą, za zacnych gości, za wszystkich dobroczyńców i tych, którzy byli biorcami tego daru, za wszystkich uczestników, za wszystkich, którzy pozytywnie odpowiedzieli na apel powstrzymania się od handlu napojami alkoholowymi.

Wszystkim  bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam: Szczęść Boże!

Odpowiedzialny za pracę Akcji Katolickiej
Archiprezbiteratu Łańcuckiego
Tadeusz Rogowski

Dzisiaj jest

piątek,
13 września 2024

(257. dzień roku)

Transmisja Mszy Świętej

                              Kościół Albigowa

Zegar

Boże Ciało 2024

Święta

Piątek, XXIII Tydzień zwykły
Rok B, II
Wspomnienie św. Jana Chryzostoma, biskupa i dr Kościoła

Wyszukiwanie

Sonda

Czy modlisz się modlitwą różańcową?

sporadycznie

wcale

codziennie


Licznik

Liczba wyświetleń:
7478113